RUCH MUZYCZNY Toggle

RUCH MUZYCZNY

Rok LVI, nr 23, 11 listopada 2012

 

Co słychać – mówi Jolanta Sosnowska

 

Moje życie koncertowe to przede wszystkim muzyka dawna. Z zespołem Ars Antiqua Austria zawsze odkrywa się fascynującą, nieznana muzykę z XVII i XVIII wieku. Ostatnie projekty to nagranie Requiem J.B. Hochreitera z solistami i chórem chłopięcym „St. Florianer Sängerknaben“. Jednym z solistów był nastoletni sopranista Alois Müllbacher. Dojrzałość muzyczna i geniusz tego młodego solisty, a zarazem jego świeżość i skromność zostaną mi długo w pamięci. W tym roku Ars Antiqua Austria miał kolejny projekt – nagranie Oratorium Germanicum Fuxa. Nagrania te odbywają sie w opactwie St. Florian k/Linzu, kojarzonym głównie z Brucknerem i słynnymi Brucknertage.

W styczniu wystąpiłam na Festiwalu Resonanzen. Grałam utwory kompozytorów włoskich i austriackich związane z Wiedniem (m.in. Viviani, Vivaldi, Schmelzer, Cesarz Leopold I). Festiwal ten jest bez wątpienia najważniejszym wydarzeniu kulturalnym w Wiedniu, jeśli chodzi o muzykę dawną. Odbywa sie od 20 lat, zawsze w styczniu, w najstarszym „domu koncertowym“ Wiednia (Konzerthaus).

Z kolei festiwal Innsbrucker Festwochen der Alten Musik to jedyna na taką skalę impreza barokowa w Europie Centralnej odbywająca sie juz od 36 lat. Przez 3 tygodnie odbywają się koncerty w różnych miejscach miasta, m.in. w renesansowym zamku Ambras, w kościele Jezuitów, w konserwatorium miejskim, w zamku królewskim. Podczas Festiwalu wystawiana jest opera, odbywa sie także konkurs wokalny im. Antonio Cestiego. W imprezę zaangażowane jest całe miasto, a przybywają na nią miłośnicy muzyki dawnej z całego świata. W tym roku podczas Festiwalu, 19 sierpnia w Schloß Ambras miałam recital z utworami na skrzypce solo niemieckich i austriackich kompozytorów barokowych (m.in. Vilsmayr, Westhoff).

Z „Orchester von St. Augustin“ z którą związana jestem od 7 lat, i z Augustinenchor nagrywaliśmy ostatnio Missa solemnis KV 337 i kilka innych dzieł Mozarta, m.in. przepiękne nieznane Quoniam z psalmu In te Domine speravi na dwa soprany, tenor i orkiestrę kameralną. Kościół Augustianów w Wiedniu to miejsce szczególne. To sięgająca XVIII w. tradycja wykonywania sakralnych dzieł wokalno-instrumentalnych, głównie klasycznych, podczas niedzielnej uroczystej sumy (a ostatnio także ich nagrywania). Augustianie z Wiednia mają już sporą kolekcję płyt (na sprzedaż) z nigdzie indziej nie publikowaną muzyką sakralną klasyków wiedeńskich, nagranych przez działający przy kościele (od 250 lat, z górą!) profesjonalny zespół muzyczny.

Muzyką Mozarta zajął sie też dyrygent włoski, Andrea Marcon, założyciel m.in. Venice Baroque i La Cetra Basel. Z tym zespołem w 2011 roku nagraliśmy dwie płyty dla Deutsche Grammophon, w tym pierwszy w historii zapis dźwiękowy wszystkich uwertur Mozarta na instrumentach historycznych. Z programem tym, a także z ariami w wykonaniu Mojcy Erdmann, La Cetra Basel wystąpiła pod koniec 2011 r. w wielu europejskich filharmoniach, m.in. (Berlin, Wiedeń, Praga). Projekty te wiele mnie nauczyły, szczególne uwrażliwiły mnie na różnicę w sposobie interpretacji Mozarta w Wiedniu i w kręgach włosko – szwajcarskich. Pod batutą Marcona graliśmy Mozarta w zawrotnych tempach (jego ulubione alla breve) z lekkością i zwiewnością odmienną od tej, preferowanej w środowisku „historycznym“ w Wiedniu. W stolicy dawnego imperium Habsburgów, dźwięk w Mozarcie jest realny, soczysty lecz miękki, styl gry elegancki, a artykulacja i frazowanie pełne gracji. Bardziej dominuje zasada „schön” und „gemütlich” (ładnie i miło/wygodne).

Muzyka polska jest stosunkowo mniej znana i doceniana na świecie. Mimo przeważającej obecności w moim życiu muzyki dawnej, staram się szukać okazji do prezentowania naszej muzyki w innych krajach. W zeszłym roku ukazała sie płyta z utworami skrzypcowymi Noskowskiego, którą nagrałam dla wytworni Acte Préalable z węgierskim pianista Donátem Deákym. Przy okazji występów z tym programem udało sie przemycić wiele innych kompozycji polskich twórców takich jak np. Lipiński czy Szymanowski. Utwory te już wcześniej prezentowałam w aranżacji na skrzypce i organy przy akompaniamencie Marietty Kruzel podczas dorocznego festiwalu polskiego w Houston (USA) i w Moskwie – na koncercie z okazji rocznicy odzyskania przez Polskie niepodległości.

 

 wróć

jolantasosnowska.com