PROJEKTY Toggle

BAROQUE SOLO & VIRTUOSO

W czasach Baroku, w Austrii i w Niemczech po raz pierwszy skrzypce zaistniały w repertuarze solowym. Napisano na ten niedoceniany wcześniej instrument muzykę pełną emocji, utkaną na kanwach kunsztownej polifonii. Wyczarowano odrębny, wielogłosowy świat, a skrzypce nagle stały się niezależnym – pełnych wyzwań – instrumentem.

Projekt 'Baroque Solo & Virtuoso’ to recital skrzypcowy w pojedynkę. Starannie dobrany na tę okazję repertuar prezentuje niezwykłe możliwości tego wyjątkowego instrumentu. Wykonywane na oryginalnych skrzypcach, z zachowaniem kanonów interpretacyjnych wieku XVII, barokowe suity przenoszą publiczność w nieznany, fascynujący świat tańca i polifonii. W skrzypcach brzmi cała orkiestra!

Skrzypce barokowe solo

Utwory Johann Paula Wesfhoffa, Johanna Josepha Vilsmayra, Georga Philippa Telemanna i Johanna Sebastiana Bacha

 ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

BAROCK & VIENNA 

'baRock&vienna’ to zaskakująca podróż po nieznanym Wiedniu – w czasy, kiedy Haydna czy Mozarta nawet nie było w planach! Czy wielka kultura muzyczna Wiednia istniała już przed nimi? Tak! W baRock & vienna zarejestrowanym również na krążku CD, Jolanta Sosnowska wraz z przyjaciółmi z Bazylei udowadnia, że muzyka barokowa z Wiednia, choć nieznana, jest świeża, dynamiczna i szalenie wirtuozowska! Na płycie znalazły się nieznane oraz premierowo nagrane utwory włoskich i austriackich twórców, którzy swoje życie związali z Wiedniem. Nie zabrakło muzyki samego cesarza Habsburgów Leopolda oraz jego kapelmistrzów i ubiegających się o to stanowisko śmiałków! Ciekawostką niech będzie fakt, iż wielu z nich w dziwny sposób życie swe zakończyło właśnie w Wiedniu… W tajemniczych okolicznościach, w jednym z zaułków Wiednia pożegnał się z życiem Ignazio Albertini. Życie swoje dokończył w Wiedniu także sam Antonio Vivaldi, bez skutku szukając szczęścia w stolicy muzyki. Ach ten Wiedeń!

Skrzypce barokowe & Continuo

Utwory Giovanniego Buonaventury Vivianiego, Heiricha Schmelzera, Ignazio Albertiniego i Cesarza Leopolda I

Dostępne na CD!

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

BEAUTY DANCING 1

Z żadną inną dziedziną sztuki nie jest muzyka tak ściśle spokrewniona jak z tańcem, jest to bowiem pokrewieństwo we wspólnocie rytmu – zasadniczego elementu i w muzyce, i w tańcu. (Bohdan Pociej)
Fascynacja muzyką taneczną rozpoczęła się przy okazji mojej ostatniej wizyty w Meksyku, skąd przywiozłam nieznane dotychczas w Europie utwory Danzas Tarascas – tańce regionu Michoacán. W tamtym czasie, a był to rok 2014, szykowałyśmy się z Marią do serii koncertów w Planetarium warszawskiego Centrum Nauki Kopernik. Tamże, na „nieboskłonie”, muzyka zawirować miała wraz z planetami, innymi gwiazdami i fraktalami, stając się częścią wyjątkowego widowiska audiowizualnego. Nasze wspólne doświadczenie i wrażliwość skłoniły nas do zastanowienia się nad głębszym sensem tego przedsięwzięcia. Wybór repertuaru – w taki sposób, aby muzyka mogła nadążyć za dynamiką realnego kosmosu – stał się dla nas sporym wyzwaniem. Pod wpływem tej inspiracji stało się dla nas jasne, iż zabrzmieć mogą kompozycje zarówno liryczne, jak i brawurowe, jednak pełne tej szczególnej energii, aby obecne na koncercie osoby także poczuły się w naszej podróży świetlnej, niczym gwiazdy wirujące na niebieskim firmamencie. Muzyka, którą wybrałyśmy do repertuaru koncertowego to tańce obejmujące kompozycje tworzone w różnym czasie, w różnych epokach i miejscach. Ale to tylko zapis. Tak jak i taniec, muzyka naprawdę istnieje jedynie w danej chwili, w momencie kiedy zabrzmią jej dźwięki. Jest więc kosmiczna, jest ponadczasowa i – choć ulotna – wieczna… Do pełnych rytmiki rzeczonych tańców meksykańskich, które stały się dla nas punktem wyjściowym, przylgnęły od razu dwa znane argentyńskie tanga i – znaleziona przez Marię w domowych zbiorach – mało spopularyzowana kubańska cha-cha. Na zasadzie kontrastu, do muzyki latynoskiej dołączyły europejskie tańce dworskie takie jak: pawana, menuet, polonez czy walc angielski, a to ze względu na ich wielce ujmującą melodykę i siłę przekazu muzycznego. Program dopełniły rytmizowane, tętniące energią utwory o proweniencji ludowej: tańce bułgarskie, węgierskie i polskie – wszelkiej postaci mazurki, czardasze i oberki. Wybrany przez nas „roztańczony” repertuar otrzymał następnie własne, niezależne od planet życie. Trafił z nami na sale koncertowe, a niedługo później – jako ukoronowanie – znalazł się na niniejszym krążku o nazwie Beauty Dancing (aluzja do pewnego filmu zamierzona). Zawarte na nim taneczne utwory przekazują różne treści kulturowe. Ta różnorodność jest atutem, a elementem łączącym jest definiujący je rytm. Rytm, który jest przecież niczym innym jak odzwierciedleniem bicia serca… Poprzez piękno i ulotność muzyki, tak jak i w tańcu, uczestniczymy bowiem w nieskończoności, gdzie zapomina się o przeszłości i nie myśli się o przyszłości. Istnieje jedynie doskonałe i wolne „teraz”, z całym swoim pięknem, swoją obecnością, przekazem i dynamiką.

Skrzypce & Fortepian

Utwory Jeno Hubaya, Henryka Wieniawskiego, Castro Gardela, Astora Piazzoli i innych

Dostępne na CD!

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

BEAUTY DANCING 2

Wielbię taniec! – pisał na przełomie IV i V wieku św. Augustyn. Czyż istnieje inne muzyczne zjawisko o większym zróżnicowaniu a zarazem uniwersalności? Druga płyta z serii Beauty Dancing, zawierająca wybór wyjątkowych tańców z różnych stron świata, jest hymnem afirmacji życia, wyrażonym odmiennymi technikami kompozytorskimi, ale zawierającym to samo przesłanie. Walce, tanga, bossanova, rumba, menuet… Na płycie znalazły się utwory znane, ale także wiele fonograficznych premier – kalejdoskop tańców nieobecnych na scenach koncertowych, zapomnianych, odkrytych w zakamarkach bibliotek, przywróconych na nowo do życia.
Wielbię taniec, uwalnia on człowieka od ciężaru spraw, wiąże oddzielonego ze wspólnotą. W tańcu indywidualność, nie tracąc nic ze swej unikatowości znajduje płaszczyznę porozumienia ze wspólnotą. Poczucie przynależności, bycia częścią większej całości wyzwala radość, ożywia i wprowadza harmonię. Może stać się także elementem międzyludzkiej komunikacji. Za sprawą gestów, kroków tanecznych, ruchu wprawiającego w wibrację całe ciało, wyrażamy siebie nie godząc w wolność drugiego człowieka. Podobnie w muzyce kameralnej skrzypce i fortepian, różne w brzmieniu, sposobie gry i roli, jaką powierzają tym instrumentom kompozytorzy, w duecie nabierają nowej wartości, uzupełniają się i dopełniają tworząc nierozerwalną całość. Taniec angażuje całego człowieka, zakotwiczonego w swoim centrum, wolnego od żądzy posiadania ludzi i rzeczy, wolnego od demonów lęku przed zatraceniem własnego ja. Taniec, poza aspektem komunikacji i wyrażania własnych emocji, posiada jeszcze jeden wymiar – kosmiczny. Rytuał, powtarzające się elementy wpisane w odwieczne rytmy natury i wszechświata, naśladujące wędrówkę gwiazd na firmamencie, tajemnicza nić łącząca świat i człowieka znajduje swój głęboki, mistyczny wymiar właśnie w tańcu.
Istoto ludzka! Ucz się tańca. Bo inaczej, cóż poczną z Tobą aniołowie w niebie… Nasza muzyczna propozycja, którą z radością Państwu prezentujemy, jest wynikiem długich poszukiwań i czasami trudnych wyborów. Nie wszystkie utwory, które przygotowałyśmy, znalazły się na tym krążku. Wiele muzycznych „perełek” czeka wciąż na swój czas, a może kolejną płytę? Oby muzyka, której będziecie Państwo słuchali wyzwoliła tyle radości i emocji, ile przeżywałyśmy pracując nad jej przygotowaniem. Oby taneczny wir, działający uwalniająco i oczyszczająco, wciągnął także Państwa!

Skrzypce & Fortepian

Utwory Jeno Hubaya, Jacoba Gade, Zoltana Kodaly, Astora Piazzoli i innych

Dostępne na CD!

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

DELIRIO AMOROSO

Pasterz Mirtillo mieszka w Arkadii. Jego ulubionym zajęciem jest wylewanie strumieni łez. A wszystko jak zwykle z powodu nieszczęśliwej miłości. Tym razem obiektem jego westchnień jest śliczna pastereczka Clori. Ani jej się śni skłonić ucho na żarliwe wyznania Mirtilla! Oto punkt wyjścia dla naszego arkadyjskiego dramoletu.

Markus Miesenberger będzie naszym Mirtillo, a skrzypaczka Jolanta Sosnowska wcieli się w postać nieubłaganej Clori. Ich starania o względy drugiej osoby (ale naturalnie przede wszystkim publiczności!) wspierać będą z wielkim zaangażowaniem Daniel Oman na gitarze barokowej i Hubert Hoffmann na chitarrone.

'Delirio Amoroso’ to komedia pomyłek bogata w muzyczne namiętności (Affetti Musicali) i iskrzące inwencją improwizacje. Będziemy mogli wspólnie odwiedzić odległą, wyidealizowaną krainę Arkadii, którą każdy z nas nosi w sobie, a przy okazji odkryć na nowo ekstatyczną muzykę najwybitniejszych mistrzów owego czasu. Zapraszamy gorąco na wycieczkę w głąb naszych żarliwych serc!

Skrzypce barokowe & tenor & gitara barokowa & chitarrone

Autor projektu: Markus Miesenberger.
W programie wykorzystano utwory m.in. Claudia Monteverdiego, Biaggia Mariniego, Carla Fariny i Salomone Rossiego

Zobacz trailer na YT

 ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………… 

DAMY PRZY FORTEPIANIE

Cała plejada wspaniałych kobiet przez wieki komponowała małe i większe arcydzieła. Żony, córki i siostry słynnych kompozytorów za długo pozostawały w cieniu swych braci. Ich kompozycje na fortepian solo oraz na skrzypce z fortepianem wprowadzają ożywczy powiew do literatury muzycznej XVIII i XIX wieku. A wszystko to na instrumentach z epoki!!!

Koncert pilotażowy tego projektu odbył sie w warszawskiej UMFC na na instrumentach historycznych z kolekcji Andrzeja Włodarczyka: – kopii wiedeńskiego fortepianu Antona Waltera z 1795 roku, wykonanej przez pracownię Andrzeja Włodarczyka według fortepianu z Germanisches National Museum w Norymberdze; – fortepianie Broadwooda zbudowanym w Londynie w 1846 roku (instrument identyczny z fortepianem, na którym koncertował Chopin w czasie pobytu w Anglii), odrestaurowanym przez pracownię Andrzeja Włodarczyka, a także na skrzypcach “Johann Christian Ficker, Markneukirchen 1770” i “Samuel Nemessányi, Budapeszt 1870”

Skrzypce i fortepian historyczny

w programie  J. Andrychowicz, Tekla Bądarzewska, Marianna Martines, Fanny Hensel Mendelssohn, Maria Theresia von Paradis, Emilia Potocka, Clara Josephine Schumann, Eliza Sułkowska, Maria Szymanowska, Józefina Wejnert

 ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………… 

BAROCKVIOLINE UNENTDECKT

Epoka Baroku rozpoczęła się w Europie u progu wieku XVII i osiągnęła swój szczyt w połowie wieku XVIII. Słowo 'barok’ pochodzi z języka włoskiego (barocco) i oznacza perłę o nieregularnych kształtach, jak również wszelkie udziwnienia, które we włoskim jeszcze doskonalej oddaje słowo 'bizzarro’. W niniejszym projekcie zatytułowanym przedstawiona jest oryginalna i przedziwna w swej nieposkromionej wirtuozerii muzyka włoska. Utwory prezentowane w projekcie skomponowali twórcy włoscy, którzy swoje zycie związani z Wiedniem. Każdy z nich cieszył się uznaniem dworu, niektórzy byli kapelmistrzami cesarskim. Wielu z nich w dziwny sposób życie swe zakończyło właśnie w Wiedniu… W tajemniczych okolicznościach zginal Ignazio Albertini, a Alessandro Poglietti zaginał w czasie Odsieczy Wiedeńskiej w roku 1683. Zycie swoje dokończył w Wiedniu także sam Antonio Vivaldi! Czyż można uwierzyć, iż ten najsłynniejszy włoski kompozytor wszech czasów nie osiągnął w tym magicznym i przedziwnym mieście upragnionego sukcesu? Vivaldi nie przeżył w stolicy muzyki nawet roku…

Projekt Barockvioline unentdeckt realizowany jest w Wiedniu od 2021 roku w ramach autorskiego festiwalu o tej samej nazwie.

Skrzypce barokowe & Continuo

Utwory Antonio Vivaldiego, Ignazio Albertniego, Nicoli Porpory Nicoli Matteisa, Alessandro Pogliettiego, Giovanniego Valentiniego i Antonio Bertalego i innych

 ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………… 

FAŁSZERSTWA – PRYWATNIE

Słynny wiedeński skrzypek Fritz Kreisler od początku swojej kariery chętnie występował z repertuarem dawnych mistrzów. Za te utwory szczególnie uwielbiała go publiczność, szczególnie w USA. Kreisler wykonywał utwory, o których świat nigdy wcześniej nie słyszał. Uchodził za prekursora i specjalistę od muzyki dawnej – jakby możnaby to było modnie dziś nazwać. Fritz Kreisler był wielce oczytany, studiował przecież wcześniej kompozycję… Był znawcą wielu stylów. Któż jak nie Kreisler był odpowiedniejszą osobą, aby doskonale prezentować odkrycia literatury muzycznej starej Europy? „Świat łaknie być oszukiwany, niechże więc będzie!”. Tu Menuecik Porpory, tam Andantino Padre Martiniego, Siciliana Francouera, nowy koncert Vivaldiego? Kreisler gra to, czego nie zna nikt!
Długie lata na fałszerstwa Kreislera nabierała sie prasa i krytycy. Nad imitacjami Kreislera z zachwytem rozwodzili nieświadomi niczego dziennikarze… „nie dziwi fakt, iż J.S. Bach tak bardzo zachwycał się Vivaldim”…

Czy zgrabne aranżacje-„oszustwa” Kreislera miały dużo wspólnego z muzyką epoki baroku – oceńcie Państwo sami!

Skrzypce & Fortepian

Utwory Fritza Kreislera w stylu dawnych mistrzów

 ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

MARIAN SAWA in memoriam

Monograficzny recital złożony z charakterystycznych, typowych dzieł jednego z najbardziej płodnych polskich kompozytorów – Mariana Sawy (1937-2005). Prezentowane utwory skomponował on w rożnych, niekiedy odległych momentach swojego życia. Demonstrują wiec one wielkie bogactwo i różnorodność, a także prawdziwie nowatorskie podejście Sawy do organów, ale przede wszystkim do skrzypiec. Anielski i czysty dźwięk tego instrumentu wsparty jest mocnym, momentami jednak poetyckim towarzyszeniem organów. To unikalne połączenie dwóch odrębnie rożnych instrumentów pozwoliło odkryć brzmienia, które nigdy wcześniej nie były przez nikogo stosowane. Muzyka Sawy na ten właśnie aparat wykonawczy to z pewnością wielki sukces kompozytorski samego twórcy jak i niezapomniana przygoda z kalejdoskopem barw i dźwięków dla wyrobionego i mniej wprawnego słuchacza!

Skrzypce & Organy

Utwory Mariana Sawy

Dostępne na CD (premiera światowa)!

 ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

MISSION (IM)POSSIBLE

Pierwszy zbiór tak wirtuozowskich utworów na skrzypce w historii muzyki. 'Sonaty 1681′ publikowane właśnie w roku 1681 w Salzburgu są stosunkowo mało znanymi dziełami na skrzypce Heinricha Bibera. Pomimo swojej niezaprzeczalnej wartości, zbiór ten nie często bywa wykonywany przez dzisiejszych skrzypków – z nieznanych powodów nie ciszy się dostatecznym zainteresowaniem. Heinrich Biber – kompozytor austriacki, sam będąc wspaniałym skrzypkiem, był jednym z najbardziej barwnych i znaczących twórców epoki Baroku. Jego 'Sonaty 1681′ są obecnie uważane przez specjalistów za dzieło absolutnie pionierskie, a to ze względu na ogromny wkład Bibera w rozwój techniki skrzypcowej. Wskazuje na to ich bogactwo melodyczne, lecz przede wszystkim stosowanie nieznanych wcześniej, niekonwencjonalnych środków techniczno-wykonawczych. Warto dodać, iż po ich publikacji, 'Sonaty 1681′ kompletnie zszokowały środowisko muzyczne i uznawane były za utwory zupełnie niemożliwe (’impossible’) do wykonania. A jednak!

Skrzypce barokowe & Continuo

Utwory Heinricha Bibera

 …………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

LUX & FLUX

The Collaboration between Nikolet Burzynska and Jolanta Sosnowska strated in 2017 and brought many artistic fruits. Every year the violinist premieres a new work by Burzynska who dedicates her compositions to the artist. Sosnowska has already first performed Burzynskas music in Poland, Skandinavia, USA in Austria.

Nikolet Burzyńska (born 1989) is a laureate of numerous international awards. Her works are performed by significant Polish and European orchestras, as well as world-famous soloists, like the American violinist Hilary Hahn. She wrote her violin works as part of the „Composing Commissions” programme, operated by the National Institute of Music and Dance in Poland.

*

LIGHTFLIGHT (2018)

„Światło i lot, lot do światła, światłolot, lekki lot… tytuł utworu można rozumieć niejednoznacznie. Kompozycja została zainicjowana przez wyjątkową skrzypaczkę Jolantę Sosnowską i dla niej napisana. Zostałam urzeczona jej zwinnością i zwiewnością gry, a także głęboką emocjonalnością i naturalnością frazowania. Swiat dźwiękowy utworu to tryle i tremolanda od delikatnych przytłumionych, nosowych, czasem szeleszczących po iskrzące się i metaliczne w bardzo subtelnych odcieniach barw i „świateł” oraz przede wszystkim flażolety – trylujące, tremolandujące, wirtuozowsko zmienne oraz pastoralne, naturalne, dzielące strunę częściej niż zwyczajowo – w duchu pitagorejskim, wydobywając dalekie harmoniczne. Połączenie skrzypiec i organów otworzyło przede mną możliwości, których dotąd nie eksplorowałam: inspirujące łączenie barw i faktur, spajanie ze sobą tych dwóch instrumentów zwłaszcza w pięknej akustyce kościelnej. W wypowiedzi organowej również szukałam lekkości, feerii kolorów, ale także głębi i mocy brzmienia” ” /N. Burzynska/

*

VERDANTLIGHT (2019)

„Do napisania utworu inspirowała mnie energia zielonej łąki. Spokój, harmonia, prostota, czystość jaką emanuje, a zarazem złożoność, wielobarwność, witalność, fantazje kształtów i tętnienie życia. Utwór momentami nawiązuje też charakterem do muzyki starożytnej Grecji czy Egiptu, grania na kitarze i lirze, kiedy muzyka służyła również do nastrajania swojego stanu ducha, czy oczyszczania. Utwór oscyluje między nastrojowością muzyki starożytnej a niczym nieskrępowaną ekspresją. Można powiedzieć, że skrzypce są światłem harfy. Czasami tylko nadają jej charakter kolorystyczny i wpływają na temperaturę kolorów pełniąc taką rolę jak światło w fotografii; czasem są światłem które dominuje, oślepia i staje się tematem samym w sobie”. /N. Burzynska/

*

FREELIGHT (2020)

Tekst utworu jest asemantyczny, a głosy wokalne czasami są traktowane jak instrumenty. W moim odczuciu asemantyczny przekaz jest bardziej otwartym i pierwotnym (w jakimś sensie niezakłóconym przez podążanie za treścią słowną) nośnikiem treści emocjonalnej i energetycznej dźwięku. Zarówno partia wokalna jak i skrzypcowa zawiera elementy sonorystyczne i nietypowe techniki wykonawcze jak podmucho-gwizdy, perkusyjne odgłosy wokalne w partiach wokalnych, czy flażoletowe tremolanda, wirtuozowskie ricochety flażoletowych glisssand w partii skrzypiec. Wpływa to na bardzo żywą i kolorową brzmieniowość utworu, który w swojej narracji przez pewną część jest statyczny i kontemplacyjny. Natomiast przez żywość tekstur i barw staje się podróżą przez niespodziewane i różnorodne smaki”./N. Burzyńska/ OBEJRZYJ PREMIERĘ VIDEO

*

FLUX (2021)

„Flux na skrzypce i 4 kontrabasy składa się z 3 części. Flux czyli przepływ, strumień. Przepływ czyli energia życia, wymiana, wpływ jednego na drugie. Energia przepływu to górski strumień, morski prąd, relacja dwojga ludzi, emocje w ciele, dar życia przekazywany z pokolenia na pokolenie. Utwór charakteryzuje się nieustającym ruchem, w skrajnych częściach szybkim, w środkowej wolniejszym w atmosferze spokoju i harmonii. Ostatnia cześć korzysta z części materiału muzycznego z pierwszej, ale w zaskakujący sposób. Dryfuje między groteską, wirtuozerią a echem muzyki kultur pierwotnych, dzikich odgłosów natury”.

*

Violin with Organ, Violin with Harp, Violin with Choir, Violin with 4 Double Basses

Utwory Nikolet Burzyńskiej

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

NOWE SONATY RÓŻAŃCOWE

„NOVAE SONATAE ROSARII” (2020) jest dziełem skomponowanym z myślą o Jolancie Sosnowskiej. Autorem cyklu jest Piotr Tabakiernik (*1986)

NOVAE SONATAE ROSARII składają się z dwudziestu jeden utworów-miniatur. Długość poszczególnych kompozycji waha się od kilku do kilkunastu minut. Jest to jedyne – jak dotychczas – dzieło w historii literatury skrzypcowej, które wymaga wykonania na dziewiętnastu różniących się od siebie instrumentach, a także jedyne dzieło 21 częściowe o charakterze programowym napisane w ostatnich kilkuset lat na skrzypce.

Kompozytor o utworze: „Napisałem te utwory modląc się i chciałbym, żeby służył modlitwie. Nie próbuję tu nawet zbliżyć się do ideału Bibera, wiem, że to niemożliwe. Przesuwam tylko wytrwale moje paciorki, powtarzając cicho to samo Ave Maria, które powtarzał on. Tyle, że w innym języku. Oby te kilka dźwięków, które tu można znaleźć, kierowało wzrok dalej, niż są w stanie opisać słowa.”

Cykl NOVAE SONATAE ROSARII Piotra Tabakiernika został pomyślany jako nawiązanie do tradycji wieków poprzednich. Stąd umyślne połączenie oczywistych elementów współczesności (nowe kompozycje, nowe techniki, nowe harmonie, nowe instrumenty) i elementów epok wcześniejszych (motywy gregoriańskie, struny jelitowe, granie bez podbródka oraz bez szyny-podpórki, za pomocą smyczka barokowego). Utwory zawierają rozmaite i eksperymentalne techniki prawej i lewej ręki takie jak: jednoczesna gra pizzicato lewej ręki i flażoletu innym palcem na sąsiedniej strunie przy równoczesnym łączeniu w prawej ręce efektu tremolando z wymiennym sul ponticello lub flautando w prawej, a także wykonywanie wielokrotnych flażoletów tej samej wysokości dźwięku po sobie na różnych strunach w szybkim tempie. Niemal każda Sonata zawiera ponadto zróżnicowane pochody dźwiękowe w mikrotonach, a gra w półflażoletach, dźwięki szumowe, nietypowe flażolety z wykorzystaniem dalekich harmonicznych są po prostu językiem kompozytora.

W swoich Sonatach różańcowych Piotr Tabakiernik poszerzył znacznie możliwości brzmieniowe skrzypiec również za pomocą współczesnej skordatury. Ta praktyka wieków poprzednich, niepraktykowana obecnie, to skordatura. Polega ona na przestrojeniu strun instrumentu, dzięki czemu zyskać można odmienność sonorystyczną, wykonać wielodźwięki leżące poza możliwościami technicznymi stroju regularnego oraz osiągnąć szczególnie wirtuozowskie efekty, zwłaszcza w grze akordowej i polifonicznej.

W prototypie – w Sonatach Różańcowych Heinricha Bibera – skordatury są mniej skomplikowane. U Tabakiernika przestrojenia są ekstremalne, powodują różnice w barwach i w brzmieniu następujących po sobie strun. Jest to związane z szeregiem harmonicznym i alikwotami, a także efektami obrazującymi sceny z Tajemnic różańcowych – np. W Sonacie XII “Biczowanie Jezusa Chrystusa” (brutalnie grane akordy w różnych kierunkach, po pustych przestrojonych strunach) lub XIII „Cierniem ukoronowanie” (zobrazowanie bólu poprzez długie dźwięki – przenikliwe wysokie flażolety).

Oto przestrojenia dla poszczególnych Sonat z cyklu NOVAE SONATAE ROSARII P. Tabakiernika:

Nr I – Standardowo (G D A E )

Nr II – A D Fis H,

III – G Cis A Es,

IV – H D G E,

V – G B G E,

VI – F C As Es,

VII – G D G D,

VIII – G A G A,

IX – G A F E,

X – G C A F,

XI – A C A C,

XII – Gis D A Es,

XIII – G F Ges Es,

XIV – G Es D As,

XV – C G D G,

XVI – G C A H,

XVII – G D G E,

XVIII – A E A E,

XIX – A E Gis H,

XX – B Es B D,

XXI – Standardowo (G D A E).

Cykl 21 Sonat wykonywany jest na dziewiętnastu mistrzowskich instrumentach z warsztatu lutniczego p. Mariusza Kacprzaka (Warszawa) zbudowanych przez niego w latach 2014-2021, które zostały do tego projektu specjalnie przez lutnika dobrane i przygotowane. Każde skrzypce odpowiadają barwowo charakterowi Sonaty i ich wyzwań technicznych oraz – co najważniejsze – do wymowy i afektów zawartych w poszczególnych ogniwach cyklu. Na życzenie kompozytora w instrumentach w całości zastosowano struny jelitowe. Każdy instrument, nawet przy standardowym stroju, potrzebuje indywidualnego napięcia strun. Lutnik Mariusz Kacprzak wykonywał swoje instrumenty latami, pod różne napięcia. Jego instrumenty są bardzo zróżnicowane, co jest efektem jego artystycznych eksperymentów.

Utwory wykonywane są z towarzyszeniem basso continuo (w tradycyjnej barokowej formie z organami bądź klawesynem, z lutnią i violone. Mogą być też wykonane z akompaniamentem jednego wybranego instrumentu lub np. z towarzyszeniem fortepianu). Między utworami przewidziane są powiązane tematycznie antyfony śpiewane przez scholę gregoriańską.

Skrzypce & Basso Continuo & Schola Gregoriańska

ZOBACZ PRACĘ NAD SONATAMI

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

NOSKOWSKI-
KOMPOZYTOR O ROMANTYCZNEJ DUSZY

„Huhuha, huhuha, nasza zima zła….”. Kto jest autorem tej dziecięcej piosenki do słów Konopnickiej? Wiecie Państwo? Bravo! To właśnie Zygmunt Noskowski! Wielki symfonik i zapomniany twórca wielu, wielu pięknych utworów… Projekt Noskowski – Kompozytor o romantycznej duszy ma na celu zaprezentowanie nie tak dawno odkrytych utworów skrzypcowych jednego z najważniejszych kompozytorów polskich i głownego animatora muzyczengo życia Warszawy przełomu XIX i XX wieku. Piękny i liryczny styl kompozycji Noskowskiego odzwierciedla jego prawdziwie żywe emocje, od nostalgii po skrajną pasję, wszystko ubrane jednak w szlachetną frazę i wyszukaną w stylu wirtuozerię!

Skrzypce & Fortepian

Utwory Zygmunta Noskowskiego

Dostępne na CD (premiera światowa)!

 ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

VIOLIN goes OPERA

Skrzypcowa wersja słynnych, uwielbianych tematów operowych. Doskonała muzyka ze świata emocji wielkiej sceny. Dzięki możliwościom wyrazowo-dźwiękowym skrzypiec oddany jest należny operze dramatyzm, ekstaza, tkliwość czy uniesienie. Melodie, które nie bez powodu podbiły 100 i więcej lat temu serca publiczności w całej Europie, po dziś dzień goraco przyjmowane są przez wielbicieli świata opery i… skrzypiec!

Skrzypce & Fortepian

Utwory Camilla Saint-Säensa, Pietro Mascagniego, Leopolda Auera, Gioacchino Rossiniego, Jules Masseneta i innych

jolantasosnowska.com