PROJEKTY Toggle

BAROQUE SOLO & VIRTUOSO

W czasach Baroku, w Austrii i w Niemczech po raz pierwszy skrzypce zaistniały w repertuarze solowym. Napisano na ten niedoceniany wcześniej instrument muzykę pełną emocji, utkaną na kanwach kunsztownej polifonii. Wyczarowano odrębny, wielogłosowy świat, a skrzypce nagle stały się niezależnym – pełnych wyzwań – instrumentem.

Projekt 'Baroque Solo & Virtuoso' to recital skrzypcowy w pojedynkę. Starannie dobrany na tę okazję repertuar prezentuje niezwykłe możliwości tego wyjątkowego instrumentu. Wykonywane na oryginalnych skrzypcach, z zachowaniem kanonów interpretacyjnych wieku XVII, barokowe suity przenoszą publiczność w nieznany, fascynujący świat tańca i polifonii. W skrzypcach brzmi cała orkiestra!

Skrzypce barokowe solo

Utwory Johann Paula Wesfhoffa, Johanna Josepha Vilsmayra, Georga Philippa Telemanna i Johanna Sebastiana Bacha

 ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

BAROCK & VIENNA 

'baRock&vienna' to zaskakująca podróż po nieznanym Wiedniu – w czasy, kiedy Haydna czy Mozarta nawet nie było w planach! Czy wielka kultura muzyczna Wiednia istniała już przed nimi? Tak! W baRock & vienna zarejestrowanym również na krążku CD, Jolanta Sosnowska wraz z przyjaciółmi z Bazylei udowadnia, że muzyka barokowa z Wiednia, choć nieznana, jest świeża, dynamiczna i szalenie wirtuozowska! Na płycie znalazły się nieznane oraz premierowo nagrane utwory włoskich i austriackich twórców, którzy swoje życie związali z Wiedniem. Nie zabrakło muzyki samego cesarza Habsburgów Leopolda oraz jego kapelmistrzów i ubiegających się o to stanowisko śmiałków! Ciekawostką niech będzie fakt, iż wielu z nich w dziwny sposób życie swe zakończyło właśnie w Wiedniu… W tajemniczych okolicznościach, w jednym z zaułków Wiednia pożegnał się z życiem Ignazio Albertini. Życie swoje dokończył w Wiedniu także sam Antonio Vivaldi, bez skutku szukając szczęścia w stolicy muzyki. Ach ten Wiedeń!

Skrzypce barokowe & Continuo

Utwory Giovanniego Buonaventury Vivianiego, Heiricha Schmelzera, Ignazio Albertiniego i Cesarza Leopolda I

Dostępne na CD!

 ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

BEAUTY DANCING

Hity taneczne muzyki klasycznej  jak i świata tanga czy meksykańskiego jarabe. Pełne ognia tańce narodowe Europy jak czardasz, kujawiak czy horo oraz pełne pasji tańce popularne Ameryki Łacińskiej, znane i mniej znane. Niezapomniany, energetyzujący wieczór, porywająca, znakomita muzyka – od początku do końca!

Skrzypce & Fortepian

Utwory Jeno Hubaya, Henryka Wieniawskiego, Castro Gardela, Astora Piazzoli i innych

Wkrórce dostępne na CD!

 ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

DELIRIO AMOROSO

Pasterz Mirtillo mieszka w Arkadii. Jego ulubionym zajęciem jest wylewanie strumieni łez. A wszystko jak zwykle z powodu nieszczęśliwej miłości. Tym razem obiektem jego westchnień jest śliczna pastereczka Clori. Ani jej się śni skłonić ucho na żarliwe wyznania Mirtilla! Oto punkt wyjścia dla naszego arkadyjskiego dramoletu.

Markus Miesenberger będzie naszym Mirtillo, a skrzypaczka Jolanta Sosnowska wcieli się w postać nieubłaganej Clori. Ich starania o względy drugiej osoby (ale naturalnie przede wszystkim publiczności!) wspierać będą z wielkim zaangażowaniem Daniel Oman na gitarze barokowej i Hubert Hoffmann na chitarrone.

'Delirio Amoroso' to komedia pomyłek bogata w muzyczne namiętności (Affetti Musicali) i iskrzące inwencją improwizacje. Będziemy mogli wspólnie odwiedzić odległą, wyidealizowaną krainę Arkadii, którą każdy z nas nosi w sobie, a przy okazji odkryć na nowo ekstatyczną muzykę najwybitniejszych mistrzów owego czasu. Zapraszamy gorąco na wycieczkę w głąb naszych żarliwych serc!

Skrzypce barokowe & tenor & gitara barokowa & chitarrone

Autor projektu: Markus Miesenberger.
W programie wykorzystano utwory m.in. Claudia Monteverdiego, Biaggia Mariniego, Carla Fariny i Salomone Rossiego

Zobacz trailer na YT

 ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………… 

DAMY PRZY FORTEPIANIE

Cała plejada wspaniałych kobiet przez wieki komponowała małe i większe arcydzieła. Żony, córki i siostry słynnych kompozytorów za długo pozostawały w cieniu swych braci. Ich kompozycje na fortepian solo oraz na skrzypce z fortepianem wprowadzają ożywczy powiew do literatury muzycznej XVIII i XIX wieku. A wszystko to na instrumentach z epoki!!!

Koncert pilotażowy tego projektu odbył sie w warszawskiej UMFC na na instrumentach historycznych z kolekcji Andrzeja Włodarczyka: – kopii wiedeńskiego fortepianu Antona Waltera z 1795 roku, wykonanej przez pracownię Andrzeja Włodarczyka według fortepianu z Germanisches National Museum w Norymberdze; – fortepianie Broadwooda zbudowanym w Londynie w 1846 roku (instrument identyczny z fortepianem, na którym koncertował Chopin w czasie pobytu w Anglii), odrestaurowanym przez pracownię Andrzeja Włodarczyka, a także na skrzypcach “Johann Christian Ficker, Markneukirchen 1770” i “Samuel Nemessányi, Budapeszt 1870”

Skrzypce i fortepian historyczny

w programie  J. Andrychowicz, Tekla Bądarzewska, Marianna Martines, Fanny Hensel Mendelssohn, Maria Theresia von Paradis, Emilia Potocka, Clara Josephine Schumann, Eliza Sułkowska, Maria Szymanowska, Józefina Wejnert

 ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………… 

DIVERSE BIZZARIE – WŁOSI W WIEDNIU!

Epoka Baroku rozpoczęła się w Europie u progu wieku XVII i osiągnęła swój szczyt w połowie wieku XVIII. Słowo 'barok' pochodzi z języka włoskiego (barocco) i oznacza perłę o nieregularnych kształtach, jak również wszelkie udziwnienia, które we włoskim jeszcze doskonalej oddaje słowo 'bizzarro'. W niniejszym projekcie zatytułowanym Diverse Bizzarie przedstawiona jest oryginalna i przedziwna w swej nieposkromionej wirtuozerii muzyka włoska. Utwory prezentowane w projekcie skomponowali twórcy włoscy, którzy swoje zycie związani z Wiedniem. Każdy z nich cieszył się uznaniem dworu, niektórzy byli kapelmistrzami cesarskim. Wielu z nich w dziwny sposób życie swe zakończyło właśnie w Wiedniu… W tajemniczych okolicznościach zginal Ignazio Albertini, a Alessandro Poglietti zaginał w czasie Odsieczy Wiedeńskiej w roku 1683. Zycie swoje dokończył w Wiedniu także sam Antonio Vivaldi! Czyż można uwierzyć, iż ten najsłynniejszy włoski kompozytor wszech czasów nie osiągnął w tym magicznym i przedziwnym mieście upragnionego sukcesu? Vivaldi nie przeżył w Wiedniu nawet roku… Diverse Bizzarie!!!

Skrzypce barokowe & Continuo

Utwory Antonio Vivaldiego, Ignazio Albertniego, Nicoli Matteis, Alessandro Pogliettiego, Giovanniego Valentiniego i Antonio Bertalego i innych

 ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………… 

FAŁSZERSTA – PRYWATNIE

Słynny wiedeński skrzypek Fritz Kreisler od początku swojej kariery chętnie występował z repertuarem dawnych mistrzów. Za te utwory szczególnie uwielbiała go publiczność, szczególnie w USA. Kreisler wykonywał utwory, o których świat nigdy wcześniej nie słyszał. Uchodził za prekursora i specjalistę od muzyki dawnej – jakby możnaby to było modnie dziś nazwać. Fritz Kreisler był wielce oczytany, studiował przecież wcześniej kompozycję… Był znawcą wielu stylów. Któż jak nie Kreisler był odpowiedniejszą osobą, aby doskonale prezentować odkrycia literatury muzycznej starej Europy? „Świat łaknie być oszukiwany, niechże więc będzie!”. Tu Menuecik Porpory, tam Andantino Padre Martiniego, Siciliana Francouera, nowy koncert Vivaldiego? Kreisler gra to, czego nie zna nikt!
Długie lata na fałszerstwa Kreislera nabierała sie prasa i krytycy. Nad imitacjami Kreislera z zachwytem rozwodzili nieświadomi niczego dziennikarze… „nie dziwi fakt, iż J.S. Bach tak bardzo zachwycał się Vivaldim”…

Czy zgrabne aranżacje-„oszustwa” Kreislera miały dużo wspólnego z muzyką epoki baroku – oceńcie Państwo sami!

Skrzypce & Fortepian

Utwory Fritza Kreislera w stylu dawnych mistrzów

 ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

The JOURNEY of the SPIRIT

Thoughtfully chosen works based mostly on Polish medieval & baroque church hymns by important Polish Composers. Many pieces composed out of religious inspiration truly depicting the unique Polish spiritual tradition. Some of the pieces use modal church scales. Some are using romantic harmony. Music is at service of the profound spiritual message hidden behind the notes.

Skrzypce & Organy

Utwory Felixa Borowskiego, Witolda Lutosławskiego, Feliksa Nowowiejskiego, Mariana Sawy, Mieczysława Surzyńskiego i innych

 ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

MARIAN SAWA in memoriam

Monograficzny recital złożony z charakterystycznych, typowych dzieł jednego z najbardziej płodnych polskich kompozytorów – Mariana Sawy (1937-2005). Prezentowane utwory skomponował on w rożnych, niekiedy odległych momentach swojego życia. Demonstrują wiec one wielkie bogactwo i różnorodność, a także prawdziwie nowatorskie podejście Sawy do organów, ale przede wszystkim do skrzypiec. Anielski i czysty dźwięk tego instrumentu wsparty jest mocnym, momentami jednak poetyckim towarzyszeniem organów. To unikalne połączenie dwóch odrębnie rożnych instrumentów pozwoliło odkryć brzmienia, które nigdy wcześniej nie były przez nikogo stosowane. Muzyka Sawy na ten właśnie aparat wykonawczy to z pewnością wielki sukces kompozytorski samego twórcy jak i niezapomniana przygoda z kalejdoskopem barw i dźwięków dla wyrobionego i mniej wprawnego słuchacza!

Skrzypce & Organy

Utwory Mariana Sawy

Dostępne na CD (premiera światowa)!

 ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

MISSION (IM)POSSIBLE

Pierwszy zbiór tak wirtuozowskich utworów na skrzypce w historii muzyki. 'Sonaty 1681′ publikowane właśnie w roku 1681 w Salzburgu są stosunkowo mało znanymi dziełami na skrzypce Heinricha Bibera. Pomimo swojej niezaprzeczalnej wartości, zbiór ten nie często bywa wykonywany przez dzisiejszych skrzypków – z nieznanych powodów nie ciszy się dostatecznym zainteresowaniem. Heinrich Biber – kompozytor austriacki, sam będąc wspaniałym skrzypkiem, był jednym z najbardziej barwnych i znaczących twórców epoki Baroku. Jego 'Sonaty 1681′ są obecnie uważane przez specjalistów za dzieło absolutnie pionierskie, a to ze względu na ogromny wkład Bibera w rozwój techniki skrzypcowej. Wskazuje na to ich bogactwo melodyczne, lecz przede wszystkim stosowanie nieznanych wcześniej, niekonwencjonalnych środków techniczno-wykonawczych. Warto dodać, iż po ich publikacji, 'Sonaty 1681′ kompletnie zszokowały środowisko muzyczne i uznawane były za utwory zupełnie niemożliwe (’impossible') do wykonania. A jednak!

Skrzypce barokowe & Continuo

Utwory Heinricha Bibera

 ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

WSZYSTKIE DROGI PROWADZĄ DO Liége

Skrzypce to instrument niemalże o ludzkiej duszy, który zdolny jest swym tonem oddać takie emocje jak subtelność, czułość, delikatność czy oczywiście namiętność.  Wszystkie drogi wielkich skrzypków prowadziły niegdyś z Liége lub do Liége – było to miejsce związane z belgijską szkołą skrzypcową, któej najważniszym ośrodkiem w XIX wieku było owo miasto. Szkoła belgijska z jej bogatą i szlachetną tradycją to „rasowe” kompozycje na skrzypce, utwory romantyczne, szczyt osiągnięć zachodniej tradycji skrzypcowej!

Skrzypce & Fortepian

Kompozycje Henryka Wieniawskiego & Henri Vieuxtempsa & Eugene’a Ysaÿe’a

 …………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

NOSKOWSKI-
KOMPOZYTOR O ROMANTYCZNEJ DUSZY

„Huhuha, huhuha, nasza zima zła….”. Kto jest autorem tej dziecięcej piosenki do słów Konopnickiej? Wiecie Państwo? Bravo! To właśnie Zygmunt Noskowski! Wielki symfonik i zapomniany twórca wielu, wielu pięknych utworów… Projekt Noskowski – Kompozytor o romantycznej duszy ma na celu zaprezentowanie nie tak dawno odkrytych utworów skrzypcowych jednego z najważniejszych kompozytorów polskich i głownego animatora muzyczengo życia Warszawy przełomu XIX i XX wieku. Piękny i liryczny styl kompozycji Noskowskiego odzwierciedla jego prawdziwie żywe emocje, od nostalgii po skrajną pasję, wszystko ubrane jednak w szlachetną frazę i wyszukaną w stylu wirtuozerię!

Skrzypce & Fortepian

Utwory Zygmunta Noskowskiego

Dostępne na CD (premiera światowa)!

 ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………… 

VIENNA by NIGHT

Muzyka z prywatnej biblioteki nutowej cesarza Austrii Leopolda I (1640-1705). Z kolekcji znajdującej się w cesarskiej… sypialni! Wiele wyjątkowych, zaskakująco pięknych kompozycji austriackiego Baroku, które – kto wie – wykonywane były przed cesarzem na żywo jako… kołysanki? Czyżby monarcha habsburski cierpiał na bezsenność? W programie muzyka nadwornych kapelmistrzów cesarza, jak i samego Leopolda I – najlepszego kompozytora wśród cesarzy!

Skrzypce barokowe & Continuo

Utwory Heinricha Schmelzera & Cesarza Leopolda I i nnych

 ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

VIOLIN goes OPERA

Skrzypcowa wersja słynnych, uwielbianych tematów operowych. Doskonała muzyka ze świata emocji wielkiej sceny. Dzięki możliwościom wyrazowo-dźwiękowym skrzypiec oddany jest należny operze dramatyzm, ekstaza, tkliwość czy uniesienie. Melodie, które nie bez powodu podbiły 100 i więcej lat temu serca publiczności w całej Europie, po dziś dzień goraco przyjmowane są przez wielbicieli świata opery i… skrzypiec!

Skrzypce & Fortepian

Utwory Camilla Saint-Säensa, Pietro Mascagniego, Leopolda Auera, Gioacchino Rossiniego, Jules Masseneta i innych

jolantasosnowska.com