O ARTYSTCE Toggle

Polska skrzypaczka Jolanta Sosnowska to artystka niesłychanie wszechstronna, obdarzona wyjątkową wrażliwością muzyczną. Jej charyzmatyczne interpretacje, niezwykła ekspresja i subtelność, jej sceniczność – to wszystko zjednuje skrzypaczce zachwyt publiczności i przychylność krytyków. Uznawana za artystkę o 'wulkanicznym’ temperamencie, muzykę czuje po prostu instynktownie.

Jolanta Sosnowska pochodzi z Warszawy, z rodziny o tradycjach muzycznych. W wieku lat 5 rozpoczęła naukę gry na fortepianie, a lekcje gry na skrzypcach – w wieku lat 6. Studia magisterskie ukończyła na Wydziale Instrumentalnym Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, a następnie uzyskała tytuł Master of Music na University of Illinois w USA. Swoją edukację kontynuowała w Austrii, gdzie odbyła podyplomowe studia skrzypcowe, a następnie ukończyła studia muzyki dawnej na Konservatorium Wien Privatuniversität. Jej profesorami byli Ewa Celestyna Kunikowska, Marek Zebura, Mirosław Ławrynowicz, Sibbi Bernhardsson, Werner Hink, Gunar Letzbor i Ulrike Engel, a także Ruggiero Ricci, Wolfgang Marschner, Eric Höbarth, John Holloway i Giuliano Carmignola, u których odbyła liczne kursy mistrzowskie. W roku 2015 Jolanta Sosnowska obroniła pracę doktorską w swojej uczelni macierzystej – w UMFC w Warszawie i otrzymała tytuł doktora sztuk muzycznych w dyscyplinie artystycznej – Instrumentalistyka (promotor – prof. dr hab. Andrzej Gębski). Ukończyła również studia podyplomowe na UW z zakresu Marketingu Kultury na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych.

Zwyciężczyni Konkursu Skrzypcowego im. Paula Rollanda w USA i finalistka kilku prestiżowych konkursów muzyki dawnej, Sosnowska jest artystką wykonującą z powodzeniem muzykę od baroku po współczesność z zachowaniem kanonów interpretacji każdej epoki.

Jolanta Sosnowska jest zwyciężczynią I nagrody w Konkursie Skrzypcowym im. Paula Rollanda w USA i finalistką kilku prestiżowych konkursów muzyki dawnej. W roku 2012, po sukcesach na II Międzynarodowym Konkursie im. Heinricha Bibera w St. Florian (2011), zaproszona była do wykonania solistycznych recitali w ramach prestiżowych festiwali muzyki dawnej, takich jak Resonanzen (w austriackim Konzerthaus Wien) i Innsbrucker Festwochen der Alten Musik.
Jako stypendystka holenderskiej Jumpstart Jr. Foundation ma też swoim koncie występy solowe w holenderskim Concertgebouw Amsterdam.
Oprócz występów w wielu krajach europejskich, koncertowała też w Japonii, Meksyku, Peru, Izraelu, w Rosji i w USA. Wraz z Marią Gabryś wystąpiła w roku 2015 dla Prezydent Malty – w pałacu San Anton w Attard na Malcie.

Szczególne miejsce w repertuarze Jolanty Sosnowskiej zajmuje muzyka nowa i nieznana obejmująca repertuar ostatnich 400 lat. Jej album z muzyką austriackiego baroku baRock & vienna, obejmujący premiery fonograficzne, ukazał się nakładem firmy For Tune, w grudniu 2015. W styczniu 2016 roku artystka (wraz z Mariettą Kruzel-Sosnowską i Marią Gabryś) wydała płytę CD Marian Sawa Complete Violin Music – prawykonania fonograficzne wszystkich utworów skrzypcowych Mariana Sawy. Nagranie to, opublikowane w firmie fonograficznej NAXOS, otrzymało nominację do nagrody Fryderyk 2017. Wcześniej, w roku 2011 na rynku ukazała się premierowa płyta Jolanty Sosnowskiej z utworami warszawskiego kompozytora przełomu XIX i XX wieku – Zygmunta Noskowskiego. Nagranie CD z tym repertuarem – Zygmunt Noskowski Chamber Music (także pierwsze w historii) – opublikowała wytwórnia Acte Préalable. Jolanta Sosnowska ma ponadto na swoim koncie prawykonania koncertowe dedykowanych jej utworów autorstwa Nikolet Burzyńskiej czy Marcina Tadeusza Łukaszewskiego. Była także pierwszą wykonawczynią utworów kompozytora chicagowskiego Jarosława Golembiowskiego, a także twórców wiedeńskich: Akosa Banlaky, Veroniki Mayer i Qin Huang.

Działalność artystyczną Jolanty Sosnowskiej dopełniają występy i nagrania z austriackimi formacjami zajmującymi się wykonawstwem historycznym. Jako solistka, lider, a także członek zespołu współpracowała między innymi z: Ars Antiqua Austria (kier. Gunar Letzbor), Altomonte Ensemble St. Florian, Collegium Wartberg (kier. Jan Krigovsky), Ensemble vita & anima Innsbruck (kier. Peter Waldner), Haydn Akademie (dyr. Anton Gabmayer), Pandolfis Consort (kier. E. Sajka-Bachler), Wiener Akademie (dyr. Martin Haselböck), Tiroler Barockinstrumentalisten (dyr. Wolfgang Kostner & Jörg Haloubek). Współpracowała także z orkiestrami szwajcarskimi, takimi jak La Cetra Basel (dyr. Andrea Marcon) czy die Freitagsakademie Bern (kier. Katharine Suske).  Z tymi zespołami występowała między innymi w Berliner Konzerthaus, w Concertgebouw Brugge w ramach MA Festival, w praskim Rudolfinum, w NCPA w Pekinie, a także w Jerusalem Theater w ramach The Jerusalem Festival.

Jako kameralistka Jolanta Sosnowska dokonała ponadto nagrań płytowych dla takich wytwórni jak Sony ClassicalPan Classics, Gramola, czy Deutsche Grammophon, a także audycji radiowych – m.in. dla radia austriackiego ORF czy meksykańskiego radia OPUS  czy telewizyjnych (TV Trwam).

Szczególne miejsce w życiu muzycznym artystki zajmuje współpraca z Orchester von St. Augustin, (jako solistka, koncertmistrz i członek zespołu), która od stuleci dokonuje wykonań (i nagrań CD) muzyki sakralnej Klasyków Wiedeńskich podczas każdej co tygodniowej sumy niedzielnej w wiedeńskim kościele cesarskim OO. Augustianów (Augustinerkirche).

Wszechstronność artystki objawia się również w innych aktywnościach…

Sosnowska zajmuje się działalnością naukową – publikuje dla niemieckiego wydawnictwa Akademikerverlag: jej książka pod tytułem „Die Orchester- und Ensembleaufstellung im 18. Jahrhundert unter besonderer Berücksichtigung der Position des Geigers – ausgewählte Beispiele“ wydana została w roku 2014.

Jolanta Sosnowska zapraszana jest często do prowadzenia wykładów i kursów mistrzowskich w zakresie wykonawstwahistorycznego i współczesnego, m.in. w Conservatorio National de Musica w Meksyku, na UMFC w Warszawie oraz w Szkolach Muzycznych II stopnia w Polsce oraz rokrocznie – w ramach Sommer Musikakademie Lilienfeld (Austria),
Zapraszana jest też regularnie do udziału w konferencjach naukowych na uczelniach wyższych.

Jako kierownik artystyczny Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Rożyńsku Wielkim na Mazurach, Jolanta Sosnowska w latach 2009-2018 współpracowała z wieloma muzykami z całego świata, animując tym samym życie muzyczne północno-wschodniego regionu Polski. W latach 2011-2016 była dyrektorem artystycznym i programowym Piskich Spotkań z Muzyką Klasyczną, była także pomysłodawcą i współtwórcą festiwalu Barok na Mazurach.
Skrzypaczka jest aktywnym członkiem Towarzystwa im. Mariana Sawy, działając na rzecz promocji twórczości tego wybitnego kompozytora. Artystka współdziała również z fundacjami w Polsce (np. Dary Losu) wykonując solowe koncerty charytatywne na rzecz chorych dzieci. koncertowała też dla Ośrodka Niewidomych w Laskach oraz na rzecz dzieci polskich uczących się na Ukrainie. Jest członkiem Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków oraz Akademii Fonograficznej ZPAV.’

Plany artystyczne Sosnowskiej na rok 2021 obejmują – między innymi – premierę utworu na skrzypce i organy niemieckiegokompozytora Petera E. Rompfa, prawykonanie wielce oryginalnego dzieła Piotra Tabakiernika Novae Sonatae Rosari – 21 sonat różańcowych na 19 skordatur na skrzypce i BC (2020), premierę CD „Beauty Dancing Vol. 2”oraz premierę CD barokowych sonat skrzypcowych Antonio Caldary (pierwsza rejestracja audio w historii fonografii).

Sosnowska koncertuje na trzech instrumentach: historycznym – „Johann Christian Ficker, Markneukirchen (Niemcy), ok. 1770”, romantycznym – „Samuel Nemessányi, Budapeszt (Węgry), 1870, oraz na współczesnym – „Józef Bartoszek, Zakopane 1993”.

Od roku 2005 artystka mieszka w Wiedniu.

jolantasosnowska.com