HOBBY Toggle

PIŁA SOPRANOWA …

 

„Swą niespotykana muzykalnością artystka buduje nastrój i tworzy efekty muzyczne dotąd absolutnie nieznane. Jej gra na PILE pobudza zmysły i wyobraźnię: ona przywołuje na myśl śpiew anioła! (…)”.

 

Może być tak, iż jestem jedyną kobietą w Polsce i jedną z nielicznych na świecie zajmującą się grą na tym instrumencie… Zainteresowanie grą na pile sopranowej pojawiło się już w dziecińśtwie, zanim nawet rozpoczęłam naukę gry na skrzypcach! Jestem autodydaktą … piłę kupiłam online, w Ameryce, i nauczyłam się grac na niej w roku 2007.

Dźwięki piły zawsze zaskakiwały mnie i pociągały swoją nieziemską głębią, swoim doskonałym niekończącym się wibrującym w eterze tonem, lecz przede wszystkim tym, iż w moim przekonaniu piła najdoskonalej imituje głos ludzki – najdoskonalszy z instrumentów świata!

Moje hobby ma jednak pewne ramy (staram się nie psuć drewnianych mebli) …. interesuje mnie przede wszystkim awangardowa improwizacja, którą realizuję razem z organami w spektaklach światło-dźwięk (dodając do piły jeszcze śpiew)! Uwielbiam też muzykę filmową i etniczną, jazz, ale i klasykę. Można powiedzieć, iż pociąga mnie kolaż przeróżnych gatunków i brzmień. Nawet w moim hobby poszukuję po prostu harmonii i piękna.

Chętnie muzykuję z harfistą słowackim Michałem Matejčíkiem oraz z harfistką polską (na harfie celtyckiej) Małgorzatą Komorowską. Występowałam również z Beatris, improwizującą pianistką z Krety oraz ze słowackim kwartetem kontrabasowym BassBand z którym było trochę na jazzowo…

Moja piła sopranowa nazywa się (nomen omen) Stradivarius. Wyprodukowała ją szwedzka firma BAHCO, na której gram przy użyciu wypukłego, barokowego smyczka skrzypcowego…

 

Zapraszam do posłuchania śpiewu sfer niebieskich:

Antonin Dvorak Largo

 

Foto: Miłosz Wozaczyński

22837

jolantasosnowska.com